Home Blog Technika FT1-D firmware update

FT1-D firmware update

3913
0
SHARE

Yaesu vydal update firmwaru pre ručnú rádiostanica Yaesu FT-1D. Na aktualizovanie firmwaru FT-1D je nutné vlastniť PC USB kábel SCU-19, ktorý je štandartne dodávaný s rádiostanicou. Ovládač k tomuto káblu je voľne stiahnuteľný na oficiálnej stránke Yaesu a je označený SCU-19 USD Driver (PL2303).

Tip: Pred začatím updatu odporúčame uložiť všetky nastavenia a pamäte rádiostanice do PC, keďže na záver procesu updatu je nutné vykonať celkový reset rádiostanice, čím stratíte všetky uložené údaje v rádiostanici aj na vloženej microSD karte.

Aplikácia pre aktualizáciu firmwaru rádiostanice sa dá rovnako voľne stiahnuť na stránke Yaesu. Je to 5 MB zip súbor, ktorý nájdete v sekcii Amateur Radio\Software pri tejto rádiostanici pod názvom FT1DR/DE Software Main (Ver 2.04) and DSP (Ver 1.07) 10/24/14. Zip obsahuje adresáre: FT1D_ver204(EXP), FT1D_ver204(USA) a PCTOOLe_v0107.

Predtým, ako pristúpite k ďalším procedúram aktualizácie firmwaru, zistite, aký model rádiostanice vlastníte. Ak používate európsku verziu rádiostanice, rozbaľte a použite adresár FT1D_ver204(EXP). Druhý adresár FT1D_ver204(USA) odporúčame hneď vymazať, aby nedošlo omylom k jeho použitiu.

Z rádiostanice FT-1D vzadu pod batériou vytiahnite gumenú krytku.

FT1D_gumena_krytka

Pod ňou je vidno na boku miniatúrny jumper. Tento jumper prepnite do druhej polohy. Pri jeho prepnutí odporúčame jemný pohyb s vhodným nástrojom, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Malá pinzeta bude postačovať.

FT1D_jumper

 

FT1D_jumper_zoom

Neskôr, po ukončení aktualizácie bude treba tento jumper prepnúť naspäť a preto gumený krúžok zatiaľ nie je potrebné vrátiť späť do rádiostanice, kým nedokončíte aktualizáciu.

Pripojte kábel SCU-19 k PC a spustite aplikáciu FT1D_ver204(EXP), ak používate EU verziu rádiostanice. Zvoľte príslušný COM port a ďalej sa riaďte pokynmi programu. Program vás prevedie správnym postupom. Týmto vykonáte aktualizáciu Main (Ver 2.04).

Následne je potrebné urobiť aj aktualizáciu DSP, na čo slúži druhá aplikácia PCTOOLe_v0107. Program vás rovnako prevedie správnym postupom a týmto vykonáte aktualizáciu DSP (Ver 1.07).

Po ukončení oboch aktualizácií a prepnutí jumpera naspäť do pôvodnej polohy, je potrebné previesť celkový reset rádiostanice týmto postupom:

FT1D_all_reset

Po resete rádiostanice si môžete skontrolovať verziu DSP cez: 2 TX/RX -> 2 DIGITAL -> 6 DSP ver. Mala by byt 1.07.

Vopred uložené nastavenia a pamäte môžete naspäť uploadovať do rádiostanice.


Aktualizáciou firmwaru rádiostanice získate širšie možnosti nastavenia AMS. Toto nastavenie nájdete v hlavnom MENU pod [2 TX/RX] -> [2 DIGITAL] -> [1 DIGITAL MODE]. Nový firmware vám dáva tieto možnosti nastavenia:

AMS_features

FT1D_AMS_modes

Okrem toho umožňuje nový firmware aktiváciu roger-beepu. Ide o krátke pípnutie, ktoré negeneruje vysielacia rádiostanica na konci svojho vysielania (ako sme na to väčšinou zvyknutí) ale prijímacia rádiostanica, keď prestane prijímať digitálny C4FM signál. Pípnutie aktivujete takto:

FT1D_roger_beep

FT1D_beep