Home Blog openSPOT

openSPOT

3300
0
SHARE

Čo je openSPOT?

openSPOT je digitálny IP gateway vytvorený pre rádioamatérov. Vďaka nemu, internetovému pripojeniu a digitálnemu rádiu sa môžeš pripojiť do DMR, D-STAR a C4FM/System Fusion sietí.

openspot

Na čo je openSPOT dobrý? Povedzme, že bývaš v Košiciach a rozprávaš sa s kamarátmi rádioamatérmi na lokálnom DMR prevádzači OM0ODM, ktorý je štandartne nalinkovaný na timeslote 2 na reflektor 4270 v BrandMeister sieti. Ak sa nachádzaš na mieste, odkiaľ sa nevieš dovolať na prevádzač OM0ODM, si na dovolenke alebo cestuješ v oblastiach, kde sa nenachádza žiadny iný DMR prevádzač v BrandMeister sieti, môžeš aj napriek tomu stále komunikovať so známymi v Košiciach použitím openSPOT a DMR rádia. Stačí, ak sa pripojíš na reflektor, na ktorý je pripojený aj prevádzač OM0ODM (t.j. 4270). Keď následne hovoríš do DMR rádia na frekvencii, na ktorej máš nastavený openSPOT, ten prepošle tvoje vysielanie na reflektor 4270 a prevádzač OM0ODM odvysiela tvoj signál po celých Košiciach. Iní rádioamatéri tak budú počuť tvoje vysielanie a môžete spolu komunikovať.

Ak nemáš v blízkosti svojho bydliska žiadny lokálny prevádzač, použitím openSPOT sa vieš nalinkovať do DMR, D-STAR alebo C4FM/System Fusion sietí po celom svete. Ak aj máš vo svojom okolí prevádzač, tiež môžeš použiť openSPOT, ak nechceš svojim vysielaním blokovať napríklad lokálnu prevádzku na prevádzači.

Dva openSPOTy môžu byť taktiež zlinkované medzi sebou bez potreby použitia akýchkoľvek serverov alebo sieťovej infraštruktúry a dajú sa týmto spôsobom jednoducho vytvárať prepojné body medzi DMR, D-STAR a C4FM.

Všetky nastavenia sú užívateľom prispôsobiteľné. Je možné vytvárať vlastný software pre komunikáciu, posielať textové správy či vytvárať vlastné RF protokoly.

Čo stavia openSPOT na popredné miesto medzi všetkými hotspotmi aktuálne na trhu?

openSPOT nepotrebuje pre svoju prevádzku počítač, Raspberry, Arduino alebo iný hardware. Nepotrebuje žiadny software či ovládače. Od výroby je pripravený na použitie so všetkými možnosťami.

Jeho použitie je úplne jednoduché. Stači napojiť zariadenie na USB napájací zdroj, pripojiť LAN kábel, nastaviť parametre cez web prehliadač a to je všetko. Pre ďalšie použitie je web prehliadač takmer nepotrebný, keďže talkgrupy a reflektory vieš meniť priamo z rádiostanice. Navyše, openSPOT sa automaticky pripojí naspäť, pokiaľ sa internetové pripojenie preruší. Pozri sa na video, ako jednoducho sa openSPOT pripojí do BrandMeister siete:

openSPOT hardware a software je vytvorený profesionálmi, ktorí sú zároveň zanietenými rádioamatérmi. Jeho komponenty sú veľmi vysokej kvality a splňujú priemyselné štandarty, ako aj môžeš vidieť kliknutím na fotku vo vysokom rozlíšení nižšie:

osp-pcb

Krabička openSPOTu je kopaktná, vyrobená z odolného ABS plastu a spojený skrutkami, nie lepidlom či páskou.

Vďaka openSPOT je možné robiť cross módy medzi C4FM a DMR. To znamená, že openSPOT vie konvertovať DMR vysielanie do C4FM sietí a C4FM vysielanie do DMR sietí. Dá sa tak komunikovať s užívateľmi na BrandMeister alebo DMRplus sieťach použitím C4FM rádiostanice alebo hovoriť s užívateľmi FCS siete použitím DMR rádia. Tento cross mód je možné veľmi ľahko nakonfigurovať, ako je ukázané na nasledujúcom videu:

Programátori môžu vytvárať vlastné RF aplikácie použitím openSPOT HTTP a UDP API, ktorých plná dokumentácia je na GitHub.

openSPOT má podrobný user manual, oficiálnu podporu na community forum, kanál YouTube s videami, stránku Facebook a kanál Twitter s poslednými novinkami.

Cena

Cena openSPOT sa pohybuje v okolí 220€. Balenie obsahuje samotný openSPOT, anténu, Ethernet kábel, USB kábel a napájací adaptér.