Home Blog Skywarn Tajfún Hagupit ohrozuje Filipíny. Armáda ale aj rádioamatéri sú v pohotovosti.

Tajfún Hagupit ohrozuje Filipíny. Armáda ale aj rádioamatéri sú v pohotovosti.

1480
0
SHARE

Oblasť Filipín, ktorá bola zasiahnutá v novembri v minulom roku supertajfúnom Haiyan, je opäť v ohrození. Supertajfún Haiyan si vyžiadal najmenej 6300 mŕtvych a 1000 nezvestných. O strechu nad hlavou prišli štyri milióny ľudí. Nový tajfún sa volá Hagupit.

hagupit_map

Filipínska rádioamatérska organizácia PARA prijala kvôli tajfúnu Hagupit preventívne opatrenia. Predseda PARA, Thelma Pascua DU1IVT, vysvetlil, že sieť HERO je pripravená vysporiadať sa s núdzovými rádiovými výzvami, ktoré  toto zlé počasie prináša. V tejto súvislosti požiadal Thelma rádioamatérov z celého sveta, aby sa vyhli používaniu tiesňovej frekvencie 7095 kHz +/-, kde pracuje sieť HERO. Tajfún dosahuje rýchlosť vetra 240km/h.

Vietor odnáša strechy domov a vyvracia stĺpy elektrického a telefónneho vedenia. Niektoré dediny stratili kontakt s vonkajším svetom. Milióny ľudí zostali bez elektriny a do tmy sa ponorili celé provincie. Tajfún je sprevádzaný silným dažďom s nárazmi vetra okolo 210 kilometrov za hodinu. V sobotu večer dorazil na pevninu v provincii Východný Samar. Nad pevninou výrazne zoslabol, avšak jeho ničivý potenciál zostáva stále veľký. Filipíny budú vyčíňaniu búrky vystavené až do pondelka.

hagupit4
Cestujúci uviazli aj na letisku v hlavnom meste Manila.

Filipínska armáda so 120.000 vojakmi je v stave najvyššej pohotovosti, aby mohla okamžite zasiahnuť a pomôcť pri katastrofe. Okrem iného hliadkuje pri supermarketoch a na hlavných cestách, aby zabránila rabovaniu a chaosu.

hagupit2
Filipínski vojaci a dobrovoľníci pripravujú balíčky pomoci ešte predtým, ako tajfún Hagupit zasiahne pevninu (6. december 2014).

Do evakuačných centier sa uchýlilo viac ako 700 000 obyvateľov z 30 provincií. Ďalšie tisíce uviazli na letiskách a v prístavoch v dôsledku ochromenia leteckej aj námornej dopravy. Obyvateľ mesta Dolores uviedol: „Sme v úplnej tme. Jediné svetlo pochádza z bleskov.“

Tí ktorí prežili vyčíňanie tajfúnu Haiyan vypúštajú lucerny k ucteniu pamiatky tých, ktorí takéto šťastie nemali (8. september 2014).