Home Blog Astronómia Zatmenie Slnka 20.3.2015

Zatmenie Slnka 20.3.2015

2318
0
SHARE

Onedlho nás čaká dosť zriedkavá astronomická udalosť a to presne 20. marca 2015, v deň jarnej rovnodennosti. V jednom dni sa stretnú tri astronomické aspekty, kedy bude Luna v nove a súbežne s týmto nastane aj takmer úplné zatmenie Slnka (takmer na 80%), čo je v súhre týchto troch astronomických konštelácií jav extrémne zriedkavý. Celý proces zatmenia Slnka bude v piatok 20. marca 2015 trvať viac ako dve hodiny a to medzi desiatou a dvanástou hodinou predpoludním. Začiatok zatmenia začne zhruba 9:40, maximum 10:50 a zavŕšenie úkazu nastane tesne predpoludním cca o 11:50 lokálneho času. Maximum zatmenia bude teda trvať asi 7 minút, počas ktorého sa citeľne ochladí. Pri úplnom zatmení býva pokles teploty až o 10 stupňov a posledné také zatmenie pozorovateľné z nášho územia bolo v lete v roku 1999.

Pozoruhodné je, že v maxime zatmenia okrem spomínaného ochladenia sa môže na oblohe objaviť zhruba 30 stupňov východne od tohto javu planéta Venuša, teda viditeľná počas dňa voľným okom.

SE2015Mar20T

Celkovo však a na pocit je toto jav veľmi zvláštny, to prítmie počas jasného dňa, spolu s miernym ochladením v človeku evokujú stavy určitej malosti a nemohúcnosti v kontexte pôsobenia prírodných síl. To, na čo sme zvyknutí a považujeme za samozrejmosť nám problém nerobí, je to „rutina a normálna vec“. No akonáhle prežijeme hoci len nakrátko takýto zriedkavý jav, tak ten pocit, že sme iba zrnko prachu v nekonečnom bytí nás núti byť viac pokornými a umenšenými, pretože práve v tomto okamihu si o to viac uvedomujeme svoju absolútnu závislosť na kardinálnych dejoch prírodného charakteru.

Simulácia zatmenia Slnka 20.3.2015 z Dublinu: