Home Blog Astronómia Slovensko chce vstúpiť do Európskej vesmírnej agentúry

Slovensko chce vstúpiť do Európskej vesmírnej agentúry

1569
0
SHARE

Slovenská republika má ambície stať sa od 1. januára 2015 pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a čo najskôr aj jej plnoprávnym členom. Uviedol dnes v Bruseli minister školstva SR Dušan Čaplovič po rokovaní s podpredsedom Európskej komisie (EK) Marošom Šefčovičom.

Minister uviedol, že so slovenským eurokomisárom hovorili o projektoch a úlohách, ktoré ministerstvo realizuje v rámci bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce s EÚ. Ide o projekty, ktoré sa rozvíjajú vo vzťahu k programu Horizont 2020. Sem patria významné výzvy Žilinskej univerzity, ktorá už je zapojená do niektorých projektov tohto programu, účasť Technickej univerzity v Košiciach cez spoluprácu s Fraunhoferovým inštitútom z Nemecka alebo pripravovaná spolupráca Žilinskej univerzity a Slovenskej akadémie vied (SAV) s podobnými organizáciami z Fínska.

Komisár Šefčovič pripomenul, že z hľadiska čerpania  eurofondov v oblasti výskumu, SR dosť dlho hľadala najvhodnejší model ako zlepšiť čerpanie zo 7. rámcového programu pre výskum a technologický rozvoj (FP7). Tento problém sa podľa neho zväčšuje tým, že v novom programe Horizont 2020 je až 80 miliárd eur.

„Takže ak Slovensko nechce byť čistým prispievateľom do vedy a výskumu, musí zmeniť spôsob akým sa uchádza o zdroje z týchto fondov na podporu vedy a výskumu,“ uviedol Šefčovič.

Minister školstva pripomenul, že návštevu v Bruseli využil aj na predloženie záujmu SR vstúpiť do Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Podľa jeho slov má záujem o spoluprácu s agentúrou najmenej 23 firiem zo Slovenska.

„Je to agentúra, ktorá môže poskytnúť obrovské možnosti v rámci malého a stredného podnikania. Od 1. januára 2015 by sme mohli byť pridruženým členom ESA,“ skonštatoval Čaplovič.

Minister spresnil, že členské je 1,5 milióna eur, čo je však malá suma vzhľadom k návratnosti, ktorú členstvo v ESA sľubuje, keďže slovenské subjekty sa prostredníctvo agentúry nezúčastnia iba teoretického výskumu, ale aj jeho lukratívnejšej podoby, aplikovaného a inovatívneho výskumu, ktorý prináša zisky.

„Medzinárodní odborníci a predstavitelia z ESA, ktorí prišli na Slovensko preskúmať našu žiadosť, vyhodnotili veľkú pripravenosť Slovenska byť úspešné v mnohých projektoch,“ uviedol Čaplovič. A dodal, že našim cieľom je, aby sme sa čo najrýchlejšie stali plnoprávnym a funkčným  členom tejto európskej agentúry.

(TASR)