Home Blog Skywarn Zásahy bleskom v roku 2015 na Slovensku

Zásahy bleskom v roku 2015 na Slovensku

2674
0
SHARE

S blížiacou sa búrkovou sezónou 2016 som sa rozhodol vyhľadať na internete informácie o zásahu osôb bleskom za uplynulý rok 2015 na Slovensku. Je možné, že niektoré prípady som prehliadol.

23.7.2015 Veľký Rozsutec

rozsutec

Dvojicu turistov z Česka zasiahol počas búrky vo Vrátnej doline na vrchole Veľkého Rozsutca blesk. 43-ročná žena zraneniam podľahla na mieste. Jej manžel nemal vážnejšie poranenia.

Pre nepriaznivé podmienky nemohol k miestu nešťastia vzlietnuť vrtuľník. Zásah horských záchranárov v teréne bol náročný a komplikovaný, pretože v oblasti hrozila ďalšia búrka.

Záchranári sa o nešťastí dozvedeli krátko po 13. hodine, keď udalosť cez 112 na dispečing horských záchranárov nahlásil manžel obete. Ide o už štvrtú podobnú tragédiu v oblasti Veľkého Rozsutca od roku 2002, po zásahu bleskom tu zomreli piati ľudia. Všetky prípady sa stali v júli.

Zdroj: pravda.sk

25.7.2015 Kluknava

kluknava_blesk

Osem ľudí hospitalizovali po zásahu bleskom v Kluknave. 39-ročnej žene z prešovského okresu už záchranári pomôcť nevedeli. Dvoch ťažko zranených lekári stabilizovali, päť ľudí ostalo v nemocnici v Krompachoch, ďalších troch previezli do prešovskej nemocnice. Všetci boli mimo ohrozenia života.

Tragédia sa stala krátko po 18-tej hodine v Kluknave, kde blesk zasiahol skupinu ľudí pri stromoch neďaleko kostola.

Zdroj: pravda.sk

25.7.2015 Vysoké Tatry

V popoludňajších hodinách bola operačnému stredisku tiesňového volania Horskej záchrannej služby (HZS) odovzdaná žiadosť o pomoc z Vysokých Tatier. Jednalo sa o zásah bleskom pod Jahňacím štítom. Napriek tomu, že turista bol pri vedomí, vzhľadom na poranenia, ktoré utrpel, letela posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS), po vyzdvihnutí záchranára HZS v Starom Smokovci, pod Jahňací štít.

Pacienta ktorého nepriamo zasiahol pod Jahňacím štítom blesk, čoho následkom bolo aj poranenie hlavy spojené s amnéziou, odprevadila skupina záchranárov HZS po TZCH do oblasti v úrovni Žeruchových veží, kde ho napokon prevzala po zlepšení počasia posádka VZZS a transportovala do nemocnice v Poprade.

Zdroj: Horská záchranná služba

15.8.2015 Kriváň, Vysoké Tatry

krivan

Blesk nepriamo zasiahol na Kriváni slovenského 39-ročného turistu. Po zásahu bol paralyzovaný a trpel amnéziou. HZS požiadala o súčinnosť leteckých záchranárov, ktorí ho previezli do popradskej nemocnice.

Zdroj: pravda.sk

 

Poisťovne za posledné štyri roky zaregistrovali postupný nárast poistných udalostí, ktorých príčinou bol úder blesku. Tradične najvyšší počet poistných udalostí a škôd evidujú poisťovne v mesiacoch jún, júl, august a september. Experti varujú, že v budúcnosti sa tento trend môže ešte zhoršovať. V dôsledku postupných klimatických zmien sa nemusí síce zvyšovať frekvencia búrok, ale je veľmi pravdepodobné, že ich intenzita bude stále stúpať, povedal Markus Adams, expert na prírodné katastrofy.