Home Blog Výkonnejší model Raspberry Pi za rovnakú cenu

Výkonnejší model Raspberry Pi za rovnakú cenu

1454
0
SHARE

Britská nadácia Raspberry Pi, ktorá stojí za populárnym rovnomenným miniatúrnym počítačom, dnes uvedie nový výkonnejší model Raspberry Pi 2 Model B.

Na základe informácií nadácie naň upozornil britský The Register.

Nový model vychádza z Modelu B+predstaveného v lete a má rovnakú podobu a rovnaké rozhrania.

Výraznou zmenou je použitie nového SoC ARM procesora. Namiesto 700 MHz ARM11 ARMv6 procesora Broadcom BCM2835 s integrovanými 512 MB RAM bude použitý nový model Broadcom BCM2836, ktorý je postavený na štyroch výkonnejších 900 MHz jadrách ARMv7 Cortex-A7. Procesor má integrovanú 1 GB RAM.

Podľa Ebena Uptona z Raspberry Pi je nový model približne šesťkrát výkonnejší ako Model B+ a má dostatočný výkon pre použitie ako osobný počítač.

raspberry-pi-NEW
Raspberry Pi 2 Model B (foto: Raspberry Pi)

 

Ďalšie parametre ako napríklad spotreba zatiaľ nie sú známe. Doterajší Model B+ ale disponuje štyrmi USB 2.0 portami, slotom pre microSD kartu, HDMI výstupom, 100 Mbps Ethernet portom, 40-pinovým GPIO rozhraním a jeho spotreba sa pohybuje na úrovni 3 Wattov.

-raspberry-pi-procesor
Nový SoC procesor Broadcom BCM2836 (foto: The Register)

Cena nového modelu je 35 dolárov, teda rovnaká ako cena doterajšieho Model B+.

Uvedením Raspberry Pi 2 Model B doterajší Model B+ nekončí a nadácia ho bude vyrábať a ponúkať naďalej. Preferovaný môže byť napríklad pri niektorých použitiach, kde bude jeho výhodou predpokladane nižšia spotreba.
zdrojzdroj1