Home Blog Problémy s novým modelmi DMR staníc

Problémy s novým modelmi DMR staníc

3766
0
SHARE

V roku 2016 sa objavili na trhu nové a lacné DMR rádiá. Žiaľ začali sa vyrábať aj rádiá, ktoré spôsobujú znepokojenie. Jedná sa napríklad o modely Baofeng DM-5R, Baofeng DM-5R plus, Chierda D100, Retevis RT81, TYT MD-398, TYT MD-680, Radioddity GD-55 a zrejme aj niektoré modely Wouxunov.

Je nevhodné používať tieto rádiostanice na retranslačných staniciach DMR a žiadame všetkých rádioamatérov, ktorí ak vlastnia tieto stanice, aby ich na DMR sieti na vysielanie NEPOUŽÍVALI. Zahrňuje to tiež klony týchto rádií ako Pofung, Retevis, Chierda, VITAI, Juentai, SAMCOM, Zastone, HYDX a ďalšie.

Testy preukázali vážne problémy pri týchto rádiách, ktoré spôsobujú rušenie iných užívateľov a degradujú celú prevádzačovú sieť. Overené a 100% bezproblémové je používanie rádií TYT MD-380 ako aj MD-390 a Retevis RT-3.

V skratke vysvetlenie čo tieto nevhodné rádiá spôsobujú.. Keď rádiá vysielajú na timeslote 1, veľkú časť relácie vysielajú aj na timeslote 2. Zablokujú tak timeslot 2 alebo minimálne spôsobujú rušenie pre jeho prípadné použitie. Užívatelia týchto staníc pri vysielaní na timeslote 1 zrejme ani netušia, že spôsobujú rušenie 2. timeslotu.

Ak vlastníte niektoré z týchto rádií, môžete ho používať v FM, kde podľa všetkého pracujú celkom dobre a v DMR IBA v simplex móde. Ak ste rádio kúpili z Radioddity alebo z ich pobočky na Amazone, poskytujú 30 dňovú dobu na vrátenie tovaru a peňazí. Výrobcovia a dovozcovia tento nedostatok žiaľ stále nepovažujú za vadu výrobku. Rádiá ako aj firmwary sú uvádzané ako „Timeslot 1 only“, no neuvádzajú žiadne produkovanie rušenia na prevádzačoch.