Home Blog Návrh financovania prevádzačov

Návrh financovania prevádzačov

1840
5
SHARE

Aktívni užívatelia prevádzačov OM0OUK a OM0OUE sa na osobnom stretnutí koncom roka 2013 dohodli na spoločnom financovaní prevádzačov OM0OUK a OM0OUE pre udržanie týchto prevádzačov v prevádzke, to znamená vyplatenie poplatkov za ich umiestnenie, spotrebu elektrickej energie, prípadný servis alebo zlepšovanie technológie. Užívatelia sa dohodli na financovaní pravidelnými mesačných platbami teda trvalými príkazmi v nízkej výške. Suma na jednu osobu za mesiac bola stanovená na 3€, čo je 36€ ročne. Som rád, že všetci zučastnení svoj prísľub pomoci počas celého roka plnili, za čo im patrí veľké TNX alebo TU.. ako už chcete :). Pri počte 5 platiacich osôb to činí vyzbieraných 180 € za rok. Táto suma je dostatočná na vyplatenie ročnej prevádzky prevádzača s malou rezervou. Nedáva však priestor pre nutný servis, ku ktorému tento rok aj došlo, keď po búrke 11.6. bol úplne zničený Echolinkový diaľkový spoj s prevádzačom OM0OUK a musel byť kompletne vymenený. Táto „oprava“ stála vyše 100€ a naakumulovaná suma z príspevkov ju nemohla pokryť.

Do budúcna preto navrhujem, aby sa platby realizovali jednorázovo na konci alebo začiatku kalendárneho roka a to v pevne stanovenej výške 30€ platnej pre každého užívateľa prevádzačov OM0OUK a OM0OUE. Ihneď na začiatku roka tak bude vopred známa suma, s ktorou môžeme (po odčítaní predpokladaných ročných poplatkov) počítať na zvládnutie neočakávaných udalostí, ktorých bude dúfam čím menej alebo nebudú už žiadne a zvyšné peniaze sa budú môcť radšej využiť na ďalšie vylepšenie / rozšírenie technológie.

Tento systém je v zahraničí už celkom bežný. Len na Slovensku je väčšina stále zvyknutá na systém typu „urobí sa, opraví sa, kúpi a zaplatí sa. Na tajomného pána „Sa“ už treba raz a navždy zabudnúť a uvedomiť si, že v dnešnom svete NIČ NIE JE ZADARMO a nikdy už nebude. Skončili sa časy, keď pán Neznámy pracujúci v rádiokomunikáciach skryl v budove vysielača rádioamatérsky prevádzač s anténou a nikto si to ďalších 30 rokov nevšímal alebo to ignoroval. Nikto neplatil za spotrebovanú elektrinu a všetkým to bolo jedno.

Prevádzače v zahraničí väčšinou spravujú a obhospodarujú jednotlivé rádiokluby, ktoré si nielen výsledkami v KV/VKV závodoch ale aj touto formou robia dobré meno a v istom zmysle „pretekajú“, koho prevádzačové systémy sú kvalitnejšie alebo majú väčší dosah či použitie. Je preto celkom bežné, že sa kvôli prevádzačom vybuduje zvlášť stožiar, VF výkony sa pohybujú v rozpätí 50-100W, pričom nie sú výnimočné aj vyššie výkony, prevádzače sa navzájom linkujú (nielen Echolinkom ale aj „napevno“), zriaďujú sa rôzne krúžky (nets), skupiny Skywarn či ARES/RACES, pričom ich cvičenia a aktivácie ale aj iné aktivity, ktoré majú prilákať operátorov a poslucháčov, prebiehajú práve na týchto právom nazývaných „ich“ prevádzačoch. Všetky náklady za zariadenia a prevádzku pritom znášajú členovia týchto skupín či klubov, ktorí majú zariadenie pod svojimi „krídlami“. Nie je zároveň až takou raritou, že pokiaľ začne intenzívne a pravidelne využívať prevádzač operátor, ktorý ho nijakým spôsobom nepodporuje, dajú mu to ostatní najavo. Niekto by mohol namietať a poukazovať na hamspirit, avšak taká je realita, nie je to môj výmysel ani myšlienka, je to fakt. Podľa mňa otázka hamspiritu v tomto prípade nie je ČI… ale AKO mu to dajú najavo. Či pískaním a rušením alebo kultúrnou formou. Každopádne nie je to môj návrh, ako to robiť. Chcel som len poukázať na to, že za hranicami Slovenska je to tvrdšie, ako sú zvyknutí ľudia tu. Áno, právo používať pridelené pásma spolu so zariadeniami na nich pracujúcimi má právo každý rádioamatér s platnou licenciou, avšak niekto to celé musí zaplatiť.

Vráťme sa späť na Slovensko. Ďalšou možnosťou podpory prevádzačov je poukázanie 2% dane napríklad na rádioklub, ktorý by na základe dohody poskytol takto získané prostriedky na účely prevádzačov. Táto možnosť je stále otvorená ako doplnok k spomenutým pravidelným jednorázovým platbám a bude predmetom diskusií v nasledujúcom období.

Na záver trochu k technológii.. Nové prevádzače budú vybavené možnosťou priameho pripojenia 12V záložného zdroja, čím odpadá potreba používať veľké a predražené 230V záložné zdroje. Na prevádzač sa odporúča použiť akumulátor vysokej kapacity – minimálne 55Ah, aby bol prevádzač schopný bezproblémovej prevádzky aj pri niekoľkohodinovom výpadku elektrickej energie, ktorý je mimochodom na kóte Kojšovská hoľa veľmi častým javom.

Preto odporúčam zakúpiť akumulátor vyššej kapacity na Kojšovskú hoľu. Napríklad 60Ah za 70€. Na prevádzač do Košíc bude postačovať akumulátor nižšej kapacity napríklad 41Ah za 50€ alebo len gelový akumulátor s ešte nižšou kapacitou (okolo 18Ah) a tým pádom s ešte nižšou cenou, keďže výpadky napájania prevádzača v Košiciach sú počas roka veľmi ojedinelé, ale ako poistku je dobré zálohu aspoň na hodinu prevádzky mať.

Prosím, aby ste sa v komentároch vyjadrili k výške jednorázového ročného poplatku pre oba prevádzače a k ďalším spomenutým faktom.

5 COMMENTS

 1. Suhlasim s navrhnutou vyskou prispevku a navrh s jeho zaslanim na zaciatku roka vitam. To ze v podstate to bude prispevok na oba prevadzace mi nevadi, ved preco aj ked to nie je 2x30€ HI! 🙂 V podstate vyuzivam len OM0OUE a v malej miere OM0OUK. Tym, ze su ale casto zlinkovane tak v podstate oba.
  Vitam rokovania ohladom spomenutych dvoch percent z dane a pokial by to vyslo tak fajn. O novej technologii na prevadzacoch sa nebudem one… viem o co ide.
  Aby to cele vzniklo a fungovalo bolo treba a bude aj nadalej treba obetovat nejaky ten volny cas, peniaz a hlavne mat do toho chut. Vysledkom je aj ziskanie sponzora na novu technologiu. Ak by sa tu nic nedialo a neboli ludia pre vec tak by siel inam predsa.
  Nestoji to na jednom cloveku ale na kolektive. Zabomysie vojny, jesitnost a malomestiactvo tu nemaju miesto
  HOWGH!

 2. Mne vyrazne viac vyhovuje system pravidelnych platieb. tych 5e/mesiac, ktore som doteraz prispieval ma nijako nezachrania, ale na zaciatku roka platim SZR, toten casopis, co velakrat ani necitam, jedno OZ, druhe OZ… proste je toho viac.

  Co clovek, to iny vkus, ako vidis.

Comments are closed.