Home Blog MMSN reagovala na tiesňové volanie z plachetnice

MMSN reagovala na tiesňové volanie z plachetnice

1788
0
SHARE

Posádka plachetnice ktorá stroskotala na útesoch v južnom Pacifiku začiatkom mája bola zachránená vďaka Russellovi Taylorovi, AI6GV, členovi MMSN (Maritime Mobile Service Network). Dňa 3.mája Taylor zachytil tiesňové volanie na rádioamatérskej frekvencii 14,300 MHz z plachetnice nachádzajúcej sa 320 km severovýchodne od Francuzskej Polynézie. Kapitán plachetnice, Bruce Moroney, KL3RK, hlásil, že jeho 14 metrov dlhá plachetnica na svojej 130 km plánovej trase z atolu Apataki do Rangiroa, uviazla na útese a nie je schopná pohnúť sa z miesta. Posádka vyslala tiesňové volanie po tom, ako plachetnica začala naberať vodu.

mmsn

 

„Videli sme útes, uviazli sme na ňom“, vysvetlil neskôr Moroney. „Snažil som sa vycúvať ale neúspešne“. „V priebehu desiatich minút začala byť situácia vážna“. Moroney povedal, že plavidlo malo dieru v trupe a palivová nádrž bola porušená. Posádka aktivovala tiesňový lokačný rádiomaják EPIRB a vysielala fonicky Mayday. „V priebehu 15 minút boli rádiostanice pod vodou“, dodal Moroney.

Taylor po zachytení volania informoval americkú pobrežnú stráž o situácii a polohe plachetnice. Francúzske námorníctvo následne vyslalo vrtuľník do tejto oblasti. Všetci štyria členovia posádky boli zachránení a bez zranenia. Bolo vynaložené veľké úsilie aj na záchranu poškodeného plavidla. Americká pobrežná stráž neskôr kontaktovala Taylora a oznámila mu, že ak by nezaregistroval tiesňové volanie Mayday, následky pre celú posádku mohli byť fatálne.

Do udalosti boli zapojení tiež dlhodobí členovia MMSN skupiny William Sturridge, KI4MMZ z Floridy a Peter Mott, ZL1PWM z Nového Zélandu, ktorí taktiež posúvali prijaté informácie ďalej.

Operátori rádioamatérskej mobilnej námornej služby denne monitorujú rádioamatérsku frekvenciu 14,300 MHz USB podľa vopred stanoveného rozvrhu od 17:00 do 03:00 UTC.

„Tento incident sa odohral dlho po čase naplánovaných každodenných spojeniach medzi rádioamatérmi na pevnine a na plavidlách, teda v čase keď podmienky na tomto krátkovlnnom pásme boli na šírenie rádiových vĺn kvalitatívne najhoršie“, uviedol asistent manažér MMSN, Jeff Savasta, KB4JKL. Poukázal tiež na to, že „členovia MMSN často pokračujú v monitorovaní frekvencie 14,3 MHz aj mimo časov pravidelných spojení a majú uši otvorené pre možnosť výskytu práve takýchto prípadov“. „Pre posádku tejto plachetnice to bol šťastný deň, že natrafili na tak schopného operátora, akým je Russ, AI6GV“, dodal Jeff.

Taylor povedal, že bolo šťastím, že sa mu podarilo zachytiť volanie a že mohol byť súčasťou medzinárodnej záchrannej akcie. „To je presne to, ako má táto sieť fungovať“, povedal.

francuzska_polynezia
Francúzska Polynézia – južný Pacifik

 

Oficiálna stránka MMSN: 14300.net