Home Blog Európski rádioamatéri ohlásili príchod novej rádiostanice NEWRADIO – dualbandové, multimódové rádio s...

Európski rádioamatéri ohlásili príchod novej rádiostanice NEWRADIO – dualbandové, multimódové rádio s podporou DMR, D-STAR a C4FM!

2423
0
SHARE

8.mája sa v OVSV objavil článok od Kurta, OE1KBC o novom dualbandovom, multimódovom rádiu nazývanom NEWRADIO, ktoré bude pracovať v pásme 2m a 70cm a podporovať najpoužívanejšie rádioamatérske digitálne fonické módy vrátane DMR, D-STAR a C4FM (System Fusion), plus analógové FM. Ako bolo uverejnené v článku, NEWRADIO, ktoré bolo vyvinuté rádioamatérmi pre rádioamatérsku komunitu, bude obsahovať 1,8GHz procesor, operačný systém Linux a AMBE+ vokodéry, umožňujúc plne-duplexnú prevádzku. Ďalšou veľkou výhodou rádia bude vstavaný LTE bezdôtový modem a slot pre SIM kartu, čo bude umožňovať priame internetové pripojenie. Pomocou internetového pripojenia bude možné napríklad automaticky stahovať frekvencie, odskoky, kontakty a iné nastavenia aj pri prevádzke mimo trvalé stanovište, rovnako aj updaty pre užívateľov rádiostanice. Táto funkcia bude bezpochyby veľmi vítaná aj pri naťahovaní codeplugov do rádií napríklad ako v prípade DMR.

newradio2
zadná strana rádiostanice NEWRADIO

Aj napriek tomu, že táto správa je veľmi radostnou pre mnohých rádioamatérov, ktorí sa zaoberajú s digitálnou fonickou prevádzkou, je potrebné pripomenúť, že to nie je prvýkrát, čo bolo oznámené pripravované spustenie rádiostanice do výroby, avšak jeho výroba sa nezačala. Connect Systems v marci 2014 vydalo podobné vyhlásenie o príchode CS7000, čo malo byť multimódové rádio podporujúce DMR, D-STAR a iné digitálne módy. Nakoniec však Connect Systems upustil od svojich plánov. Veľa rádioamatérov odvtedy dúfa, že ich sen o dualbandovom, multimódovom digitálnom rádiu sa jedného dňa stane skutočnosťou.

NEWRADIO rádiostanica je v čase uverejnenia tohto článku na trhu ešte nedostupná, avšak očakáva sa, že bude oficiálne predstavená na Hamfeste v Daytone 20.-22.mája 2016.