Home Blog DMR rádiostanice Tytera

DMR rádiostanice Tytera

4335
0
SHARE

Tytera TYT MD-380

Tytera doslova šokovala svet digitálneho rádia, keď v roku 2015 predstavila ručnú rádiostanicu MD-380 schopnú pracovať v DMR aj analógovo a to za cenu analógového rádia.

Digitálne rádia boli vždy dosť drahé a nemohol si ich každý dovoliť. Potom prišla na trh ručná DMR rádiostanica Tytera TYT MD-380. Tá všetko zmenila. Neskôr dokonca vyšla aj vodotesná verzia s GPS: TYT MD-390 a to iba v nepatrne vyššej cene ako MD-380. Po prvýkrát tak je DMR prístupné naozaj každému. Vďaka tomu že UHF verzia rádiostanice bola akceptovaná aj pre komerčné použitie, aj menšie podniky môžu držať krok s dobou a migrovať do digitálnej siete bez potreby veľkých investícií.

md-380
Tytera TYT MD-380

Tytera TYT MD-9600

Netrvalo dlho a firma TYT prišla s ďalším esom v rukáve. Je ním mobilná DMR rádiostanica Tytera TYT MD-9600. Taktiež je schopná nielen digitálnej DMR prevádzky ale aj analógovej. Pracuje v rozpätí 400-480MHz výkonom maximálne 45W alebo v rozpätí 136-174 MHz maximálnym výkonom až 50W. V DMR móde využíva technológiu TDMA (Time Division Multiple Access) a je kompatibilná s MotoTRBOm Tier I a II.

TYT MD-9600 umožňuje naprogramovať až 1000 kanálov, ktoré je možné uložiť v 250 zónach, pričom zóna môže obsahovať 16 kanálov. Poskytuje širokú škálu ďalších funkcií ako privátne volanie, skupinové volanie, All call, mód osamoteného pracovníka, ANI, možnosť kryptovania, posielanie a príjem krátkych textových správ, CTCSS/DCS enkódovanie a dekódovanie, úsporný režim, výstraha nízkeho napätia, tiesňový alarm, VOX. Stanica má farebný LCD displej a 4 programovateľné funkčné tlačidlá. Ručný mikrofón ma tiež 4 programovateľné tlačidlá, LEDky a DTMF klávesnicu.

MD-9600 je programovateľná cez PC a jej firmware je možné rovnako ako u MD-380 či MD-390 updatovať, čo je nesporne veľké plus voči ručným a mobilným rádiostaniciam iných značiek.

Basic CMYK
Tytera TYT MD-9600

Cena tejto rádiostanice je veľmi príjemná. Pohybuje sa okolo 200€. Spolu s cenou 120€ za ručnú rádiostanicu Tytera TYT MD-380 stoja určite obe za pozornosť nielen terajších užívateľov DMR sietí ale aj tých, ktorých doposiaľ možno odrádzali niekoľkonásobne vyššie ceny DMR rádií od Hytery či Motoroly.

DMR je tak cenovo prístupné naozaj každému.

Poznámka autora: Na záver by som rád poznamenal, že aj napriek nízkej cene u týchto rádií paradoxne neplatí, že za málo peňazí dostanete málo muziky. Zatiaľ vlastním rádiostanice MD-380. Po každej stránke sú dobre prepracované a som milo prekvapený ich kvalitou či už čo sa týka NF prednesu v DMR aj v FM, citlivosti prijímača, selektivity, kvality modulácie pri vysielaní či programovacím softwarom. Nezaznamenal som žiadny problém s DVB-T či iným zahltením prijímača v blízkosti rozhlasových vysielačov alebo BTS v meste. V najbližších mesiacoch určite siahnem aj po mobilnej MD-9600, keďže som presvedčený, že Tytera odviedla u týchto rádií výbornú prácu za výbornú cenu.