Každý rok blesky zabijú a zrania niekoľko desiatok ľudí. Je dobré vedieť, ako sa pred nimi chrániť. Búrka prichádza často nečakane a môže vás zastihnúť kedykoľvek a kdekoľvek. Nedá sa presne stanoviť kedy, kde a akou silou udrie. Predpovedať sa dá len jej možný vznik v určitých oblastiach s vhodnými podmienkami pre konvekciu a vznik búrkovej oblačnosti.
Pozorovaním dokážete odhaliť varovné príznaky búrky
- – ak je v predpovedi počasia uvedený prechod studeného frontu
- – búrky v predchádzajúcich dňoch
- – dopoludňajšie pozorovanie oblačných vežičiek vyrastajúcich zo spoločnej základne (Cumulus Castellanus) je istým príznakom blížiacej sa búrky
- – rýchla tvorba kopovitých oblakov (Kumulonimbus), majú karfiolovitý tvar a nad nimi je nákova
- – dusný, vlhký a horúci vzduch už zrána
- – vietor, ochladenie, klesajúci tlak
- – kopovitá oblačnosť rýchlo rastie a tmavne
Hlavné zasady
Naplánovanie túry
O jedenástej predpoludním sa v horách láme počasie. Preto je dôležité, aby ľudia vyrážali v lete do hôr najneskôr hodinu po svitaní, na vrchole boli ešte pred obedom a v doline na spiatočnej ceste okolo druhej popoludní. Najúčinnejšou radou, ako sa správať v búrke, je vôbec sa do nej nedostať. Blesk je nevyspytateľný a nebezpečný, človek pred ním nie je nikdy v bezpečí, najmä na horách.
Sledovať počasie pred túrou aj počas nej
Skúsení turisti a horskí záchranári upozorňujú, že hoci leto spravidla sprevádzajú slnečné dni, počasie sa mení veľmi rýchlo. Preto by si mali ľudia pred túrou pozrieť predpoveď počasia, ak hlásia búrky, túru je lepšie presunúť na iný dátum.
Ak ani to tvrdohlavých návštevníkov hôr neodradí a túru neodložia, dôležité je sledovať dianie nad hlavou. Do tridsiatich minút sa môže radikálne zmeniť jasné nebo na zamračenú oblohu.
Kopcovité oblaky s tmavou farbou vysoké aj desať kilometrov znamenajú prichádzajúcu búrku. Oblačné vežičky vyrastajúce zo spoločnej základne v dopoludňajších hodinách sú jej istým príznakom. Rovnako ako dvíhajúci sa vietor, ochladenie a klesajúci tlak.
Tri sekundy sa rovnajú jednému kilometru
Leto je typické vysokými teplotami a vlhkosťou. Teplý a veľmi vlhký vzduch vystupuje do vyšších polôh a so stúpajúcou výškou sa ochladzuje. V studenom vzduchu sa vyzráža vzdušná vlhkosť a vytvárajú sa búrkové mraky.
Pri náhlom pribúdaní oblačnosti ktorá často pokrýva celú oblohu a oblaky sa začnú sfarbovať do šeda až čierna, je najvyšší čas premýšľať nad zostupom do údolia alebo na horskú chatu.
Vzdialenosť búrky sa dá vypočítať jednoduchou rovnicou. Zvuk sa šíri rýchlosťou 330 metrov za sekundu, teda každé tri sekundy od blesku do hromu znamenajú, že búrka je od nás vzdialená jeden kilometer.
Napríklad, ak zbadáme blesk a začneme počítať a pri zvuku hromu sme skončili pri čísle 21 sekúnd, znamená to, že búrka je od nás približne sedem kilometrov. Nebezpečenstvo úderu blesku je vysoké, ak medzi bleskom a hrmením je čas kratší ako 30 sekúnd (bezpečnostné pravidlo „30 – 30“).
Pri spozorovaní príznakov búrky, ktorými sú tmavá obloha a ochladenie, je najlepšie najkratšou trasou zísť z hrebeňa alebo vrcholu čo najhlbšie do doliny. Zásah v okruhu do pätnásť metrov od vyvýšeniny je asi desaťkrát pravdepodobnejší než vo vzdialenosti sto metrov.
Nebezpečenstvo nepriameho zásahu bleskom
Ľudské telo je vodivé, pretože ho zo 70 percent tvorí voda. Aj keď neudrie do neho ale do zeme, prúd sa z miesta úderu nemusí šíriť kolmo k zemskému jadru ale po povrchu.
Mokrá zem je po daždi vodivá, no človek je vodivejší. Ak je prúdu veľa, vyberá si najvodivejšiu cestu. Preto ak človek kráča dlhými krokmi alebo beží, je vysoká šanca, že cez neho prebehne. Preto je dôležité robiť krátke kroky alebo najlepšie čupieť na suchom predmete.
V mokrom teréne sa prúdy po údere blesku môžu šíriť až na vzdialenosť 300 metrov!
Rovný terén, okraj lesa, oceľové reťaze, rebríky
Na rovnom teréne napríklad na lúke alebo poli je človek najvyšším bodom v teréne a môže pôsobiť ako bleskozvod.
Nebezpečný je okraj lesa, bezpečnejšie je vo vnútri lesa. Za búrky sa musíme vyhnúť všetkým osamelo stojacim stromom. Ak je človek na lúke, mal by nájsť priehlbinu, čo najviac sa schúliť a čupnúť alebo sadnúť si do nej na suchý nevodivý predmet, napríklad karimatku. Jednoducho, človek by nemal nad zemou výrazne vyčnievať.
Nevyspytateľnosť blesku spočíva v tom, že nemusí zákonite udrieť tam, kde je vyvýšenina. Udiera tam, kde je najvodivejšia zem a to aj sto metrov pod hrebeňom. Človek by musel byť výborný geológ a dokonale poznať stav zloženia hornín zeme, po ktorej kráča. Môžu v nej byť železné rudy, ktoré sú pre blesk vodivejšie ako iné horniny.
Veľmi nebezpečné sú zaistené cesty s oceľovými lanami, reťazami a rebríkmi, ktoré tvoria obrovský bleskozvod. Od nich sa treba pri búrke držať čo najďalej.
Vypnúť či nevypnúť v horách mobilný telefón počas búrky?
Magnetické pole človeka je oveľa väčšie ako pole telefónu či ostatných bežných kovových predmetov, ktoré má človek pri túre so sebou. Preto je úplne jedno či má telefón počas búrky zapnutý alebo vypnutý.
Práve naopak, najhoršie čo môže človek urobiť, je vypnúť mobil. Odreže sa tak od jedinej možnosti, ako si privolať v núdzi pomoc. Nikto iný okrem neho nepozná PIN kód a v strese si málokto uvedomí, že na číslo 112 sa dá dovolať aj bez zadania kódu.
Čo robiť pri jednotlivých činnostiach
Na pešej túre vo voľnom teréne, v lese a na skalách
V prírode ťažko nájdete úplne bezpečné miesto, ktoré by vás uchránilo pred bleskom.
Už pri prvých náznakoch hroziacej búrky kovové predmety zabaľte do suchého odevu a vložte ich do stredu turistického batoha.
Ak ste na hrebeni, mali by ste z neho čo najrýchlejšie zostúpiť. Mokré skaly, žľaby, rokliny, komíny sú veľmi nebezpečné, vyhýbajte sa aj prameňom a vodopádom.
Nezostávajte na okraji lesa, neukrývajte sa pod voľne stojace, stromy. Nie vždy je najnebezpečnejší vysoký samostatne stojaci strom. Nízky osamelý strom môže mať hlboké korene o ktorých neviete a tým sa stáva možno nebezpečnejší ako spomínaný vysoký strom. Bezpečnejšie je vo vnútri lesa, zvlášť v riedkom poraste s nízkymi stromami.
Pokiaľ sa v blízkosti vášho pohybu nachádza dom, stodola či nejaký prístrešok, je vhodné sa hneď na začiatku búrky do neho ukryť. Hoci vás lákajú skalné previsy či iné výklenky v skalách, NIKDY ich na úkryt nevyužívajte.
V jaskyni sa môžete ukryť len vtedy ak je dostatočne veľká – keď v nej sedíte musíte byť vzdialený najmenej 2 metre od jej stien a nad hlavou musíte mať aspoň 1,5 metra voľného priestoru. Nesadajte si v nej priamo na skalu, využite ruksak, suchý odev či spací vak na ktorý si sadnite, aby ste sa izolovali od skaly. V sede zaujmite čo najbezpečnejšiu schúlenú polohu – nohy pokrčené v kolenách, pritiahnite si ich čo najviac k telu a rukami ich obopnite, hlavu položte čelom na kolená.
Bezpečný úkryt môžete opustiť až 30 minút od posledného blesku alebo hromu (bezpečnostné pravidlo „30 – 30“).
Na cyklistickej túre
Najbezpečnejšie je, ihneď bicykel odložiť od seba najmenej do vzdialenosti dvoch metrov.
Pri pobyte vo vode, kúpaní sa
Kúpanie sa v jazere alebo na kúpalisku počas búrky je mimoriadne nebezpečné. Je potrebné ihneď vyliezť z vody a nezdržiavať sa ani na brehu jazera a vodných tokov.
Pri jazde autom
Počas jazdy ste v bezpečí. Karoséria auta pôsobí ako tzv. Faradajova klietka, ktorá vás ochráni. Je však na zváženie, či by predsa nebolo vhodné prerušiť jazdu, nakoľko pri akejkoľvek opatrnej jazde v silnom daždi je možné, že v nepriaznivých podmienkach dôjde k dopravnej nehode. Zásah blesku môže na aute poškodiť iba pneumatiky. Tie sa pôsobením vysokej teploty úplne zničia a roztavia.
Čo robiť, ak ste počas búrky doma?
V prvom rade je dôležité zatvoriť všetky okná a dvere. Nielen pre silný vietor, ktorý môže spôsobiť rozbitie sklených výplní, ale aj pre blesky. Rozumné je nekúpať sa počas búrky vo vani. Dobré je vypnúť všetky elektrospotrebiče, nepracovať na počítači a netelefonovať cez pevnú linku.
Ako pôsobí zásah blesku na ľudské telo
Z fyzikálneho hľadiska pôsobí na človeka elektrický prúd, teplo a tlaková vlna. Ak človek prežije zásah blesku, je to len vďaka tomu, že trvá mimoriadne krátko, skĺzne po vlhkej pokožke a nespôsobí vnútorné poranenia. Väčšinou ide o nepriamy zásah, ale človek potrebuje okamžitú pomoc. Ak máte v ruke nejaký kovový predmet alebo mobil, je umožnené blesku preniknúť do tela a spôsobiť zranenia vnútorných orgánov. Priamy zásah blesku človek neprežije. Prichádza k vyradeniu životne dôležitých vnútorných orgánov, ochrnie dýchacie centrum, poškodí sa centrálny nervový systém, zrak a následkom tlakovej vlny i sluch, naruší sa srdcový rytmus, v dôsledku fibrilácie srdcových komôr zlyhá krvný obeh a dôjde k zástave srdca.
Pravdepodobnosť že udrie blesk do človeka, je jedna ku trom miliónom..
Rodina z Kysuckého Lieskovca túto smolu počas výletu na Súľovský hrad mala. Zomrela 31-ročná matka a dvojročné dieťa. Čítajte viac