Home Skywarn Slovakia

Skywarn Slovakia

skywarnOM_logo

Poslaním Skywarn Slovakia je vysielanie meteorologických informácií týkajúcich sa predovšetkým búrkovej činnosti za účelom včasného varovania a zníženia rizika ohrozenia zdravia alebo života osôb.

Skywarn Slovakia vysiela informácie o blížiacich sa alebo už prebiehajúcich búrkach na území Slovenskej republiky a informuje o ich predpokladanom postupe, intenzite, nebezpečných sprievodných javoch ako krúpy, silný nárazový vietor, spôsobených škodách a ďalších informáciách, ktoré sú dostupné z rôznych zdrojov.

Toto vysielanie nie je automatizované. Vysielanie zabezpečujú rádioamatéri v rámci svojich možností, povinností a voľného času.

Skywarn Slovakia na DMR: TS1 TG231920

TG231920 odporúčame administrátorom slovenských DMR prevádzačov nastaviť ako permanentnú (statickú) TG na slot 1 a používateľom rádiostaníc pridať do RX listu.

Ako Skywarn Slovakia funguje?

Skywarn používa TG231920. Na niektorých DMR prevádzačoch je táto TG nastavená ako statická, teda je vždy pripojená a preto ju na týchto prevádzačoch nie je nutné stisnutím PTT cez prevádzač aktivovať, aby ste počuli prevádzku. Je to tak aktuálne na prevádzačoch ODB Bratislava, OAF Banská Bystrica, ODZ Zvolen a ODK Kojšovská hoľa. Na týchto prevádzačoch je TG231920 permanentne nastavená na 1.slote.

Treba mať na pamäti, že vysielanie týchto informácií zabezpečujú ľudia, nie sú automatizované, teda sú závislé na ľudskom faktore a nedá sa na nich vždy absolútne spoliehať. Pri turistike vždy zvážte všetky fakty s ohľadom na predpoveď, počas pohybu v horách sledujte vývoj počasia a v prípade zasiahnutia búrkou dodržte v rámci možností všeobecne známe bezpečnostné predpisy!

Skywarn operátori

Pokiaľ máte záujem a priestor popri povinnostiach alebo v rámci voľného času poskytovať v letných mesiacoch informácie o búrkach do éteru, robte to. Nemusíte sa nikam nahlasovať či registrovať, rovno vysielajte na TS1 TG231920. Čím viac týchto osôb je, tým sa funkčnosť Skywarnu zvyšuje. Nejde o žiadnu povinnosť, len záujem robiť niečo prospešné pre druhých a mať z toho dobrý pocit. Informácie sa v základe dajú čerpať z týchto stránok:

 • Výstrahy imeteo.sk a shmu.sk
 • Radar SHMÚ – zrážky, nezobrazuje blesky
 • iMeteo.sk – pri zrolovaní stránky nižšie vidíte aktuality. Počas búrok sa tu zobrazujú častokrát podstatné a hlavne čerstvé informácie o ich postupe, prípadne spôsobených škodách spolu s fotkami. Napríklad sa tu môžete dozvedieť, že búrka vyprodukovala krúpy a kde, čo je cenná informácia na odvysielanie
 • iMeteo.sk zrážkový radar spolu s bleskami (treba aktivovať ikonu blesku)
 • Lightningmaps.org – sieť detekcie bleskov, vhodné aj na odhad ďalšieho postupu búrky
Mapy okresov a pohorí Slovenskej Republiky

mapa_okresy

okresy

pohoria 2

pohoria
klikni pre zväčšenie

Hlavné odkazy:

Ďalšie odkazy:

Dôležité telefónne čísla Slovenská Republika:

 • Hasičská a záchranná služba, polícia: 112
  Hasičská služba: 150, 112
  Záchranná služba: 155, 112
  Polícia: 158, 112
  Mestská polícia: 159
  Havarijná služba: 0123
  Letecká záchranná služba: 18 155
  Horská záchranná služba: 18 300
  Cestná záchranná služba (SČK):
  odstraňovanie následkov dopravných nehôd
  154
  Havarijná a núdzová služba pre motoristov: 18 128, 18 154
  Elektrina – hlásenie poruchy z celého Slovenska: 0800 111 567
  Voda – hlásenie poruchy: 0800 121 333
  Plyn – hlásenie poruchy: 0850 111 727

  burka

Ako funguje Skywarn v USA?