Skywarn Slovakia

Skywarn Slovakia

skywarnOM_logo

Vysielanie meteorologických informácií o búrkovej činnosti za účelom včasného varovania a zníženia rizika ohrozenia zdravia alebo života.

Skywarn fonicky vysiela informácie o blížiacich sa alebo prebiehajúcich búrkach na území Slovenskej republiky a informuje o ich predpokladanom postupe, intenzite, nebezpečných sprievodných javoch (krúpy, nárazový vietor), spôsobených škodách a ďalších informáciách, ktoré sú dostupné z rôznych zdrojov.

Toto vysielanie nie je automatizované. Vysielanie zabezpečujú rádioamatéri v rámci svojich možností, povinností a voľného času.

Talkgroupy Skywarn Slovakia

231920 Skywarn Slovakia celoslovenská

V prípade potreby je možné použiť lokálne talkgroupy:

231921 Skywarn Slovakia západ (BA, TT, TN, NI kraj)
231922 Skywarn Slovakia stred (ZI, BB kraj)
231923 Skywarn Slovakia východ (PO, KE kraj)

Keďže Skywarn prevádzka nie je až natoľko intenzívna, tieto regionálne TG sa (zatiaľ) nepoužívajú.

TG 231920 odporúčame administrátorom DMR prevádzačov nastaviť ako permanentnú (statickú) TG na slot 1.

Ako Skywarn Slovakia funguje?

Skywarn používa TG 231920. Na niektorých DMR prevádzačoch je táto TG nastavená ako statická, teda je vždy pripojená a preto ju na týchto prevádzačoch nie je nutné stisnutím PTT cez prevádzač aktivovať, aby ste počuli prevádzku. Je to tak na prevádzačoch Bratislava, Banská Bystrica a Kojšovská hoľa, na ktorých je TG 231920 permanentne nastavená na 1.slote.

Treba mať na pamäti, že vysielanie týchto informácií zabezpečujú ľudia, nie sú automatizované, teda sú závislé na ľudskom faktore a nedá sa na nich vždy spoliehať. Pri turistike vždy zvážte všetky fakty s ohľadom na predpoveď, počas pohybu v horách sledujte vývoj počasia a v prípade zasiahnutia búrkou dodržte v rámci možností všeobecne známe bezpečnostné predpisy!

Skywarn operátori

Pokiaľ máte záujem a priestor popri povinnostiach alebo v rámci voľného času poskytovať v letných mesiacoch informácie o búrkach do éteru, robte to :). Nemusíte sa nikam nahlasovať či registrovať, rovno vysielajte na TS1 TG231920. Čím viac týchto osôb je, tým sa funkčnosť Skywarnu zvyšuje. Nejde o žiadnu povinnosť, len záujem robiť niečo prospešné pre druhých a mať z toho dobrý pocit. Informácie sa v základe dajú čerpať z týchto stránok:

  • Výstrahy imeteo.sk a shmu.sk
  • Radar SHMÚ – zrážky, nezobrazuje blesky
  • iMeteo.sk – pri zrolovaní stránky nižšie vidíte aktuality. Počas búrok sa tu zobrazujú častokrát podstatné a hlavne čerstvé informácie o ich postupe, prípadne spôsobených škodách spolu s fotkami. Napríklad sa tu môžete dozvedieť, že búrka vyprodukovala krúpy a kde, čo je cenná informácia na odvysielanie
  • iMeteo.sk zrážkový radar spolu s bleskami (treba aktivovať ikonu blesku)
  • Lightningmaps.org – sieť detekcie bleskov, vhodné aj na odhad ďalšieho postupu búrky
Mapy okresov a pohorí Slovenskej Republiky

mapa_okresy

okresy

pohoria 2

pohoria
klikni pre zväčšenie
  • burka

Ako funguje Skywarn v USA?