Skywarn Slovakia

Skywarn Slovakia

skywarnOM_logo

Vysielanie meteorologických informácií o búrkovej činnosti za účelom včasného varovania osôb a zníženia rizika ohrozenia ich zdravia alebo života.

Skywarn fonicky vysiela informácie o blížiacich sa alebo prebiehajúcich búrkach na území Slovenskej republiky a informuje o ich predpokladanom postupe, intenzite, sprievodných javoch (krúpy, nárazový vietor), spôsobených škodách a ďalších informáciách, ktoré sú dostupné z rôznych zdrojov.

Toto vysielanie nie je automatizované. Žiadny systém nevygeneruje hlasovú správu o tom, kde sa aktuálne vyskytuje búrka, aká je rozsiahla, intenzívna a ktorým smerom postupuje. Vysielanie preto zabezpečujú rádioamatéri v rámci svojich možností, povinností a voľného času. Ideálne je, ak Skywarn operátor disponuje možnosťou vysielania z hotspotu, aby Skywarn prevádzkou neblokoval miestny prevádzač, prípadne aby prevádzka na prevádzači z iných TG neblokovala jeho. Nie je to samozrejme nevyhnutnou podmienkou len výhodou.

Talkgroupy Skywarn Slovakia

231920 Skywarn Slovakia celoslovenská
231921 Skywarn Slovakia západ (BA, TT, TN, NI kraj)
231922 Skywarn Slovakia stred (ZI, BB kraj)
231923 Skywarn Slovakia východ (PO, KE kraj)

Všetky TG sú on demand = pripoja sa až po stisnutí PTT.

Ako Skywarn Slovakia funguje?

Na vysielanie meteorologických informácií a výstrah sú vyčlenené Skywarn talkgroupy 231920, 231921, 231922 a 231923. Hlavnou Skywarn talkgroupou je celoslovenská TG 231920. V prípade nevyhnutnej potreby je tiež možné použiť regionálne talkgroupy 231921 pre západ, 231922 pre stred a 231923 pre východ Slovenska a to napríklad v prípade, ak sa nad Slovenskom vyskytuje viacero samostatných búrok, o ktorých informuje naraz viacero operátorov a prevádzka je nahustená. Keďže tento stav je skôr utópia a Slovensko je malá krajina, aj naďalej hlavnou TG pre šírenie informácií ostáva celoslovenská TG231920.

Od pôvodného zámeru vysielať informácie na regionálnych talkgroupách 231921 až 231923 podľa výskytu a postupu búrok sa upustilo, keďže pri postupe búrok naprieč viacerými krajmi alebo výskyte na hraniciach západu, stredu či východu Slovenska by sa zvyšovala pravdepodobnosť, že poslucháči v teréne na rozhraní týchto oblastí nebudú mať nastavenú správnu talkgroupu a tieto informácie nepríjmu. Pre turistu napríklad na strednom alebo východnom Slovensku môže byť navyše prínosné byť informovaný o búrke na západe či v strede krajiny, aj keď preňho nemusí nevyhnutne znamenať riziko. Keďže účelom Skywarnu je zaistiť čo najvyššiu možnú informovanosť osôb v prírode a zároveň jednoduchosť používania, rozhodlo sa využívať iba jednu TG231920 a to aj za cenu toho, že pre niektorých poslucháčov v ich lokalite nebude búrka z hľadiska svojho výskytu a postupu predstavovať riziko.

Vysielanie Skywarnu je najprv oznámené na TG2311 prípadne aj formou SMS na mobil (kto má o to záujem, stačí poslať mail). Skywarn operátor na TG2311 odvysiela krátku informáciu o aktivácii Skywarnu a preladí sa na TG231920. Kto má záujem prijímať ďalšie informácie, TG231920 si zakľučovaním spojí.

Ak si niekto nie je z akéhokoľvek dôvodu istý či je Skywarn práve aktivovaný, najlepšie je TG231920 stisnutím PTT pripojiť a opýtať sa, prípadne ak max. do 10 minút nepočuje prevádzku, tak Skywarn aktivovaný nie je. Netreba zabudnúť na pridanie TG do RX listu rádiostanice.

Ak nepočuť Skywarn prevádzku, nemusí to znamenať, že sa búrky nad Slovenskom nevyskytujú alebo nepribližujú. Treba mať na pamäti, že tieto informácie poskytujú ľudia, nie sú automatizované a teda sú závislé na ľudskom faktore. Pri turistike vždy zvážte všetky fakty s ohľadom na predpoveď, počas pohybu v horách sledujte vývoj počasia a v prípade zasiahnutia búrkou dodržte v rámci možností všeobecne známe bezpečnostné predpisy!

Informácia o aktivovaní Skywarn cez SMS

Ak máte záujem byť informovaní o aktivácii Skywarnu formou SMS na mobil, pošlite mailom na om8kt.martin(zavinac)gmail(bodka)com vaše telefónne číslo (iba čísla mobilných operátorov SR) a volací znak. V prípade, že nemáte rádioamatérsku licenciu, ale máte možnosť a záujem DMR prijímať, pošlite aspoň krstné meno a vaše trvalé QTH. Pri aktivácii Skywarnu vám príde na mobil správa. Služba je bezplatná.

Skywarn operátori

Pokiaľ máte záujem a priestor popri povinnostiach alebo v rámci voľného času poskytovať v letných mesiacoch informácie o búrkach do éteru, ozvite sa. Čím viac týchto osôb je, tým sa funkčnosť Skywarnu zvyšuje. Jeden môže vysielať dnes doobedu, druhý bude doma celú sobotu tak môže on a pod. Nejde o žiadnu povinnosť, len záujem robiť niečo prospešné pre druhých a mať z toho dobrý pocit. Informácie pre šírenie informácií o búrkach sa v základe dajú čerpať z týchto stránok:

  • Výstrahy imeteo.sk a shmu.sk
  • Radar SHMÚ – zrážky, nezobrazuje blesky
  • iMeteo.sk – pri zrolovaní stránky nižšie vidíte aktuality. Počas búrok sa tu zobrazujú častokrát podstatné a hlavne čerstvé informácie o ich postupe, prípadne spôsobených škodách spolu s fotkami. Napríklad sa tu môžete dozvedieť, že búrka vyprodukovala krúpy a kde, čo je cenná informácia na odvysielanie
  • iMeteo.sk zrážkový radar spolu s bleskami (treba aktivovať ikonu blesku)
  • Lightningmaps.org – sieť detekcie bleskov, vhodné aj na odhad ďalšieho postupu búrky
Mapy okresov a pohorí Slovenskej Republiky

mapa_okresy

okresy

pohoria 2

pohoria
klikni pre zväčšenie
  • burka

Ako funguje Skywarn v USA?