Home C4FM FT-1D ručná rádiostanica

FT-1D ručná rádiostanica

ScreenShot009
Analog/digitálna rádiostanica FT1D

Firma Yaesu vyvinula digitálny prevádzač DR-1 a mobilnú rádiostanicu FTM-400D pre plnohodnotné možnosti komunikácie s ručnou rádiostanicou FT1D.

Najatraktívnejšou výhodou digitálnej komunikácie je jej schopnosť prenášať veľké množstvo dát. Nový ručný transceiver FT1D používa 12,5 kHz šírku pásma v režime digitálnej modulácie C4FM FDMA na zabezpečenie vysokorýchlostného dátového prenosu, spoľahlivej hlasovej komunikácie s výkonnou opravou chýb. C4FM FDMA poskytuje 9,6 kbps dátovú baud rate rýchlosť. Je to značne odlišný systém od súčasných digitálnych systémov v rádioamatérskom vysielaní a rozširuje možnosti rádioamatérov aj do budúcnosti.

Nová rádiostanica FT1D ponúka tri digitálne módy (V/D mód, Hlasový FR mód, Datový FR mód) a Analógový mód:

· Režim V/D je hlasová a datová komunikácia v rovnakom čase. Tento mód umožňuje rádiostanici posielať hlasové data s GPS polohou v rovnakom čase. Tento režim umožňuje tiež vysokú korekciu chýb pri hlasovej komunikácii a zabezpečuje tak stabbilnú dogotálnu komunikáciu. Tento režim je základným režimom pri C4FM FDMA digitálnej rádioamatérskej komunikácii.
· Režim dát FR využíva plnú rýchlosť dátovej kapacity pre prenos dát. Tento režim umožňuje prenášať veľké množstvo dát, textových správ, obrázkov a zvukových dát s dvojnásobnou rýchlosťou v porovnaní s režimom V/D.
· Režim Voice FR využíva plnú dátovú kapacitu pre hlasové dáta. Tento režim umožňuje prenášať čistý a vysoko kvalitný hlasový signál.
· Režim analógového FM je rovnaký ako aktuálny režim FM, čo vám umožňuje komunikovať so všetkými stanicami v pásmach VHF / UHF.

Nová FT1DR má veľmi užitočnú funkciu automatickej detekcie módu (AMS), čo jej umožnuje automatické nastavenie na ten zo štyroch režimov, ktorý stanica aktuálne prijíma.

Ručná rádiostanica FT1D obsahuje množstvo ďalších užitočných funkcií:

ft1d
Počúvanie rozhlasového vysielania a súčasné monitorovanie dvoch frekvencií
ft1dcard
Slot pre micro SD kartu

dlhá výdrž batérií, podsvietená klávesnica, dual band prijímač V+V/U+U/V+U, počúvanie rozhlasového vysielania a súčasné monitorovanie dvoch kanálov (frekvencií), 4 komunikačné módy, automatická detekcia prijatého módu, snímkovanie, monitorovanie digitálnej skupiny, širokopásmový prijímač 504 kHz – 999,900 MHz, vstavaná anténa pre príjem AM rozhlasových staníc, letecké pásmo, profi pásma, námorné (lodné) frekvencie, NOAA kanály, vstavané GPS, 1200/9600 bps APRS komunikácia, inteligentná navigácia, spätné navádzanie, 1266 pamätí, 24 100 kanálových pamäťových skupín, pomenovanie pamäte až 16 aflanumerickými znakmi, rôzne typy skenovania, DTMF, selektívne volanie: CTCSS, DCS, PAGER enkódovanie/dekódovanie, vibračné volanie, slot pre micro SD kartu, presne hodinky nastavene podla GPS, zablokovanie rádiostanice na heslo, vysokosvietivá biela LED pre núdzové osvetlenie, vstavaný teplotný senzor, vstavaný časovač zapnutia/vypnutia stanice, automatické vypnutie, TOT, úsporný režim batérií.

FT1 Programmer
Voľne dostupný programovací software ADMS-6 pre FT1D

 

MH-85-2_pr5419_2
Mikrofón k stanici FT1D so zabudovaným fotoaparátom

Videorecenzia na ručnú rádiostanicu Yaesu FT-1D od Hassana N1CY

Aj napriek menším zmätkom zúčastnených je nasledujúce video doposiaľ najlepšia videorecenzia praktického porovnanie digitálnych prevádzok Icom D-STAR, Yaesu FUSION, DMR a Motorola P25 v teréne. Vysielanie prebieha z ručných rádiostaníc so signálmi na hranici squelchu S1-3. Prevádzka z rádiostanice Yaesu FT-1D digitálne je od času 27:25 do 28:48 a následne približne v tej istej polohe staníc klasickou analógovou FM prevádzkou od 30:07 do 31:45. Kto nevie dobre anglicky, podľa slov skúšajúcich operátorov, vykazovalo Yaesu veľmi kvalitný zvuk a lepšiu zrozumiteľnosť v digitálnej prevádzke ako v analógovej a to aj napriek slabým signálom tesne nad hranicou squelchu. Celkové pocity z tohto testu zhodnotili operátori v čase 44:35 až 46:37. Napokon, pozrite sa sami… 🙂

Na začiatku toho istého videa od času 11:54 do 14:50 prezentuje Gary KN4AQ vysielanie z ručnej rádiostanice Yaesu FT-1D pri najnižšom výkone 100mW na desiatky km vzdialený prevádzač. Dostáva tak signál na hranicu squelchu a porovnáva analógovú s digitálnou prevádzkou. Rovnako stojí za pozretie.

ft-1d_mic
ft-1d_radio